Pregovori in reki na Slovenskem / ljudsko slovstvo - lepo darilo *
- Cena
- 7,99 €
Šifra oglasa: 13462846
Osnovne informacije
- Vrsta ponudbe
- Prodam
- Lokacija
- Posavska, Brežice, Jesenice na Dolenjskem
- Stanje
- rabljeno
Opis oglasa
BREZPLAČNA POŠTNINA PRI NAKUPU VSAJ TREH KNJIG. (ZA NAVADNO POŠTO, OZIROMA TISKOVINO).PLAČILO NA TRR.
OZIROMA PO DOGOVORU.
Podrobni podatki
Naslov Pregovori in reki na Slovenskem / [uredil] Etbin Bojc
Vrsta gradiva ljudsko slovstvo
Ciljna skupina neleposlovje za odrasle
Jezik slovenski
Leto 1980
Izdaja 2. izd.
Založništvo in izdelava Ljubljana : Državna založba Slovenije, 1980 (v Ljubljani : "Jože Moškrič")
Fizični opis 404 str. ; 18 cm
Drugi avtorji – oseba Bojc, Etbin
Matičetov, Milko
Opombe 5.000 izv.
Predgovor / Etbin Bojc: str. 7-16
Iz recenzije Milka Matičetova na sprednjem zavihku ščitnega ov.
Tiski in objave o naših pregovorih in rekih: str. 17-21
Kazalo
Nekontrolirane predmetne oznake ljudsko slovstvo / slovenski pregovori / ljudski pregovori / slovenski ljudski pregovori / pregovori
UDK 398.9(497.4)
COBISS.SI-ID 5235457
LEPO OHRANJENA KNJIGA ,NOTRANJOST LEPO OHRANJENA,TRDE PLATNICE Z OVITKOM
POGLEJTE ŠE OSTALE MOJE KNJIGE,
ČE VZAMETE VSAJ TRI KNJIGE IN PLAČATE NA TRR ALI Z GOTOVINO JE POŠTNINA B R E Z P L A Č N A
(razen kadar je posebno označeno da poštnino plača kupec )
KLJUČ / LOK - V4 / NAJBOLJ BRANE KNJIGE, POCENI KNJIGE ZA NA DOPUST, PLAŽO,...
USPEŠNICE ,KLASIKI,DOBRA KNJIGA
SLIKE SO AVTORSKO ZAŠČITENE.
PRI VAŠEM SPOROČILU PROSIM NAPIŠITE ŠE VAŠ KONTAKT(TELEFON,MAIL,.
Dne 30. decembra 1975 je po kratki bolezni v ljubljanski bolnišnici umrl upokojeni prof. Etbin Bojc, zaslužen vzgojitelj, publicist in kulturni zgodovinar.
E. Bojc se je rodil 22. okt. 1906 na Vačah pri Litiji, kjer je bil oče v službi kot orožnik. Z Vač se je družina preselila v Dobrepolje. Tam se je rodil brat Vilko (1910—1973), jurist, časnikar ' in publicist. Svojo mladost v Dobrepoljah je Etbin opisal v Grosupeljskem zborniku V in VI (1973, 1974). Prvi razred gimnazije je končal na škofijski gimnaziji v Šentvidu nad Ljubljano; ker pa je bil medtem oče premeščen v Kočevje, je gimnazijske študije nadaljeval in dovršil v Kočevju (1927) in bil med prvimi slovenskimi maturanti tamkajšnje realne gimnazije.
Bojčev oče pa je zgodaj umrl in zapustil vdovo s tremi otroki; zato je družina ob skromni pokojnini živela v zelo tesnih razmerah. Globoko verna mati pa je svoje otroke z zgledom in besedo skrbno vzgajala (hči je postala redovnica) in kot študentovska gospodinja vrsto let pomagala še drugim dijakom; če ni premogla drugega, je vsakemu obiskovalcu postregla vsaj s skodelico čaja, ki ga ni nikoli zmanjkalo. Pri Bojčevih je bilo v tretjem desetletju našega stoletja pravo zbirališče kočevskih študentov: tu smo študirali, debatirali in politizirali; tu so bile napisane vse številke dijaških listov »Bliskavice« in »Naši ognji« (pisal je Etbin, ki je imel zelo lepo pisavo). Iz tega kroga so izšli tudi vsi štirje duhovniki, ki jih je pred drugo vojno dala kočevska gimnazija (Leopold Čampa, J. Gregorič, Jože Lušin in France Kramarič).
Po maturi se je E. Bojc vpisal na ljubljansko vseučilišče, poslušal predavanja iz pedagogike, filozofije in slavistike ter 1931 diplomiral. Kakor mnogo drugih tudi on po diplomi ni mogel dobiti službe, zato seje prebijal na različne načine. Nekaj časa je delal v ljubljanskem muzejskem arhivu, nato odšel v Maribor in sodeloval pri ustanovitvi Zveze mladih intelektualcev, ki naj bi kot samopomoč pomagala brezposelnim izobražencem. Ustanovili so tudi posebno borzo dela za intelektualne poklice ter s predavanji in članki opozarjali javnost na težko gmotno stanje inteligenčnega proletariata.
V šolskem letu 1933—34 je Bojc poučeval na zasebnem učiteljišču pri uršulinkah v Škofji Loki, naslednje leto pa na učiteljišču pri uršulinkah v Ljubljani. Šele leta 1935 je dobil državno službo na učiteljišču v Ljubljani, v jeseni 1936 pa je bil premeščen na novo odprto bežigrajsko gimnazijo, kjer je ostal do 1943. Od leta 1943 do 1945 je zopet učil na ljubljanskem učiteljišču, 1945—1957 pa na nižji gimnaziji v Domžalah, kamor se je vsak dan vozil iz Novega Polja pri Ljubljani, kjer je z obilno družino stanoval do smrti. Zadnja službena postaja mu je bila srednja gradbena šola v Ljubljani (1957 do 1968), kjer je bil tudi upokojen. Med okupacijo je leta 1942 kot zaveden Slovenec okusil tudi strahote internirancev v taborišču na Rabu, kar je opisal v Grosupeljskem zborniku VI (1974).
Pokojni prof. Bojc je bil nadarjen in zelo prizadeven društveni in znanstveni delavec. Od dijaških let dalje je sodeloval v katoliškem mladinskem gibanju, ki je vtisnilo globoke sledove v slovensko kulturno življenje med obema vojnama, njegove ideje pa so dobile najvišjo potrditev v odlokih II. vatikanskega cerkvenega zbora. Bojc je postal predsednik Slovenske dijaške zveze in najprej sourednik (1927-29) dijaškega glasila Rast, zadnji letnik pa je uredil sam (1930—31). Razen v Rasti je tedaj in naslednja leta z razpravami in eseji sodeloval v Ognju (O gibalih življenja), v Domu in svetu (Mladina med vojnama, Osebnost in slog, Narodnost — izhodišče kulturnega ustvarjanja), v Času (Sodobno kulturno stanje, Osebnost in krščanstvo, Karitativnost, Usmerjenost povojne mladine) in v Slovenskem učitelju (Kje smo v kulturi, Stiska sodobne mladine, Vrednota materinščine). Izbor svojih predvojnih in povojnih predavanj in razprav (nekaj jih je izšlo v reviji Nova pot) je hotel izdati pod naslovom Rast v duhovnost. Rad bi bil opozoril javnost, da vse, kar danes na Slovenskem doživljamo v Cerkvi in v družbi, ni prišlo nepričakovano, marveč je mladinsko gibanje o tem veliko premišljevalo in se na to pripravljalo. S tem bi bila obenem potrjena idejna in življenjska povezanost predvojnega in povojnega katoliškega rodu, naša mladina pa bi se lahko seznanila s kulturnimi in družbenimi napori mladinskega gibanja. Nenadna smrt mu je te lepe načrte preprečila.
Ob študiju pedagogike se je E. Bojc seznanil z delom našega velikega domoljuba in vzgojitelja škofa Slomška, ki je bil tudi pesnik. Najprej je Slomška obdelal v svetosavski nalogi Slomšek — naš duhovni vrtnar (1932). Pozneje je s prof. L. Kramolcem pripravil knjigo Slava Slomšku (1940), ki naj bi bila priročnik za Slomškove proslave, in slednjič s Fr. Hrasteljem še Knjigo o Slomšku, ki jo je ob stoletnici Slomškove smrti izdala Mohorjeva družba v Celju (1962); podpisal se je kot Janez Poljanec. Nenehno je poudarjal Slomškovo duhovno veličino in njegove trajne zasluge za naše narodno življenje.
Od vzgojitelja in šolnika Slomška je Bojca naravna pot vodila do zgodovine našega osnovnega šolstva, kjer so duhovniki, organisti in cerkovniki kot učitelji opravili veliko kulturno delo. V dolgih letih marljivega iskanja po domačih (Slekovčeva in Strelčeva ostalina v Mariboru, šolski in nadškofijski muzej v Ljubljani) in tujih arhivih (Gradec) je zbral obilo dragocenega gradiva in ga v zadnjih, letih začel objavljati. Tako je v Novi poti (1969, obdelal Zgodovino šolstva v kočevskem okraju, v Grosupeljskem zborniku I in II (1969, 1970) Predstoletne šole v grosupeljski občini, v zborniku Poetovio (1969) šolstvo ptujskega okraja; podobno še v mariborskem Časopisu za zgodovino in narodopisje. Ob dvestoletnici Terezijanskih šol pri nas je napisal pregledno razpravo Začetni razvoj osnovnega šolstva na Slovenskem (Kronika XXII, 1974). Pod naslovom Kratke biografije naših najstarejših šolnikov je leta 1970 začelo izhajati njegovo obsežno delo v Novi poti in se nadaljevalo v Glasniku Slovenskega duhovniškega društva (1971—75). Deloma je porabil zapiske šolskega nadzornika Josipa Novaka, ki je zbral biografske podatke učiteljstva na bivšem Kranjskem do leta 1869. Potrebno bi bilo, da se to pomembno delo, ki je natisnjeno do črke R, obdela do konca in objavi. Prav tako bi ga bilo treba dopolniti s primorskimi, koroškimi in prekmurskimi šolniki. Kdor se bo tega lotil, bo spoznal, kako težavno pionirsko, zato zaslužno delo je opravil prof. Bojc. Z njegovo pomočjo smo ugotovili kraj in datum rojstva ljudskega pesnika Andreja Kančnika (1775—1841). Sodeloval je tudi v Koledarju Mohorjeve družbe in v Družini, obilo njegovih člankov in krajših zapisov pa je raztresenih po raznih časopisih in revijah.
Državna založba je 1974 izdala Bojčevo knjigo Pregovori in reki na Slovenskem, ki je najobsežnejše delo te vrste pri nas (408 str. s predgovorom in bibliografijo o slovenskih pregovorih in rekih).
To bi bil kratek pregled življenja in dela prof. E. Bojca. Iz ljubezni do prelepe slovenske domovine, po kateri je rad potoval, in iz spoštovanja do vseh tistih, ki so ustvarjali našo kulturo, je tudi sam zastavil vse svoje moči v iste namene. Rad bi bil čimveč storil za duhovno rast svojega naroda, zato je bil do zadnjih dni življenja neutruden delavec in poln novih načrtov, ki pa jih — žal — ni mogel več uresničiti. Tudi s tem, kar nam je dal iz svoje zakladnice, in s svojim doslednim krščanskim življenjem, se je trajno zapisal v našo kulturno
zgodovino.
Jože Gregorič
OZIROMA PO DOGOVORU.
Podrobni podatki
Naslov Pregovori in reki na Slovenskem / [uredil] Etbin Bojc
Vrsta gradiva ljudsko slovstvo
Ciljna skupina neleposlovje za odrasle
Jezik slovenski
Leto 1980
Izdaja 2. izd.
Založništvo in izdelava Ljubljana : Državna založba Slovenije, 1980 (v Ljubljani : "Jože Moškrič")
Fizični opis 404 str. ; 18 cm
Drugi avtorji – oseba Bojc, Etbin
Matičetov, Milko
Opombe 5.000 izv.
Predgovor / Etbin Bojc: str. 7-16
Iz recenzije Milka Matičetova na sprednjem zavihku ščitnega ov.
Tiski in objave o naših pregovorih in rekih: str. 17-21
Kazalo
Nekontrolirane predmetne oznake ljudsko slovstvo / slovenski pregovori / ljudski pregovori / slovenski ljudski pregovori / pregovori
UDK 398.9(497.4)
COBISS.SI-ID 5235457
LEPO OHRANJENA KNJIGA ,NOTRANJOST LEPO OHRANJENA,TRDE PLATNICE Z OVITKOM
POGLEJTE ŠE OSTALE MOJE KNJIGE,
ČE VZAMETE VSAJ TRI KNJIGE IN PLAČATE NA TRR ALI Z GOTOVINO JE POŠTNINA B R E Z P L A Č N A
(razen kadar je posebno označeno da poštnino plača kupec )
KLJUČ / LOK - V4 / NAJBOLJ BRANE KNJIGE, POCENI KNJIGE ZA NA DOPUST, PLAŽO,...
USPEŠNICE ,KLASIKI,DOBRA KNJIGA
SLIKE SO AVTORSKO ZAŠČITENE.
PRI VAŠEM SPOROČILU PROSIM NAPIŠITE ŠE VAŠ KONTAKT(TELEFON,MAIL,.
Dne 30. decembra 1975 je po kratki bolezni v ljubljanski bolnišnici umrl upokojeni prof. Etbin Bojc, zaslužen vzgojitelj, publicist in kulturni zgodovinar.
E. Bojc se je rodil 22. okt. 1906 na Vačah pri Litiji, kjer je bil oče v službi kot orožnik. Z Vač se je družina preselila v Dobrepolje. Tam se je rodil brat Vilko (1910—1973), jurist, časnikar ' in publicist. Svojo mladost v Dobrepoljah je Etbin opisal v Grosupeljskem zborniku V in VI (1973, 1974). Prvi razred gimnazije je končal na škofijski gimnaziji v Šentvidu nad Ljubljano; ker pa je bil medtem oče premeščen v Kočevje, je gimnazijske študije nadaljeval in dovršil v Kočevju (1927) in bil med prvimi slovenskimi maturanti tamkajšnje realne gimnazije.
Bojčev oče pa je zgodaj umrl in zapustil vdovo s tremi otroki; zato je družina ob skromni pokojnini živela v zelo tesnih razmerah. Globoko verna mati pa je svoje otroke z zgledom in besedo skrbno vzgajala (hči je postala redovnica) in kot študentovska gospodinja vrsto let pomagala še drugim dijakom; če ni premogla drugega, je vsakemu obiskovalcu postregla vsaj s skodelico čaja, ki ga ni nikoli zmanjkalo. Pri Bojčevih je bilo v tretjem desetletju našega stoletja pravo zbirališče kočevskih študentov: tu smo študirali, debatirali in politizirali; tu so bile napisane vse številke dijaških listov »Bliskavice« in »Naši ognji« (pisal je Etbin, ki je imel zelo lepo pisavo). Iz tega kroga so izšli tudi vsi štirje duhovniki, ki jih je pred drugo vojno dala kočevska gimnazija (Leopold Čampa, J. Gregorič, Jože Lušin in France Kramarič).
Po maturi se je E. Bojc vpisal na ljubljansko vseučilišče, poslušal predavanja iz pedagogike, filozofije in slavistike ter 1931 diplomiral. Kakor mnogo drugih tudi on po diplomi ni mogel dobiti službe, zato seje prebijal na različne načine. Nekaj časa je delal v ljubljanskem muzejskem arhivu, nato odšel v Maribor in sodeloval pri ustanovitvi Zveze mladih intelektualcev, ki naj bi kot samopomoč pomagala brezposelnim izobražencem. Ustanovili so tudi posebno borzo dela za intelektualne poklice ter s predavanji in članki opozarjali javnost na težko gmotno stanje inteligenčnega proletariata.
V šolskem letu 1933—34 je Bojc poučeval na zasebnem učiteljišču pri uršulinkah v Škofji Loki, naslednje leto pa na učiteljišču pri uršulinkah v Ljubljani. Šele leta 1935 je dobil državno službo na učiteljišču v Ljubljani, v jeseni 1936 pa je bil premeščen na novo odprto bežigrajsko gimnazijo, kjer je ostal do 1943. Od leta 1943 do 1945 je zopet učil na ljubljanskem učiteljišču, 1945—1957 pa na nižji gimnaziji v Domžalah, kamor se je vsak dan vozil iz Novega Polja pri Ljubljani, kjer je z obilno družino stanoval do smrti. Zadnja službena postaja mu je bila srednja gradbena šola v Ljubljani (1957 do 1968), kjer je bil tudi upokojen. Med okupacijo je leta 1942 kot zaveden Slovenec okusil tudi strahote internirancev v taborišču na Rabu, kar je opisal v Grosupeljskem zborniku VI (1974).
Pokojni prof. Bojc je bil nadarjen in zelo prizadeven društveni in znanstveni delavec. Od dijaških let dalje je sodeloval v katoliškem mladinskem gibanju, ki je vtisnilo globoke sledove v slovensko kulturno življenje med obema vojnama, njegove ideje pa so dobile najvišjo potrditev v odlokih II. vatikanskega cerkvenega zbora. Bojc je postal predsednik Slovenske dijaške zveze in najprej sourednik (1927-29) dijaškega glasila Rast, zadnji letnik pa je uredil sam (1930—31). Razen v Rasti je tedaj in naslednja leta z razpravami in eseji sodeloval v Ognju (O gibalih življenja), v Domu in svetu (Mladina med vojnama, Osebnost in slog, Narodnost — izhodišče kulturnega ustvarjanja), v Času (Sodobno kulturno stanje, Osebnost in krščanstvo, Karitativnost, Usmerjenost povojne mladine) in v Slovenskem učitelju (Kje smo v kulturi, Stiska sodobne mladine, Vrednota materinščine). Izbor svojih predvojnih in povojnih predavanj in razprav (nekaj jih je izšlo v reviji Nova pot) je hotel izdati pod naslovom Rast v duhovnost. Rad bi bil opozoril javnost, da vse, kar danes na Slovenskem doživljamo v Cerkvi in v družbi, ni prišlo nepričakovano, marveč je mladinsko gibanje o tem veliko premišljevalo in se na to pripravljalo. S tem bi bila obenem potrjena idejna in življenjska povezanost predvojnega in povojnega katoliškega rodu, naša mladina pa bi se lahko seznanila s kulturnimi in družbenimi napori mladinskega gibanja. Nenadna smrt mu je te lepe načrte preprečila.
Ob študiju pedagogike se je E. Bojc seznanil z delom našega velikega domoljuba in vzgojitelja škofa Slomška, ki je bil tudi pesnik. Najprej je Slomška obdelal v svetosavski nalogi Slomšek — naš duhovni vrtnar (1932). Pozneje je s prof. L. Kramolcem pripravil knjigo Slava Slomšku (1940), ki naj bi bila priročnik za Slomškove proslave, in slednjič s Fr. Hrasteljem še Knjigo o Slomšku, ki jo je ob stoletnici Slomškove smrti izdala Mohorjeva družba v Celju (1962); podpisal se je kot Janez Poljanec. Nenehno je poudarjal Slomškovo duhovno veličino in njegove trajne zasluge za naše narodno življenje.
Od vzgojitelja in šolnika Slomška je Bojca naravna pot vodila do zgodovine našega osnovnega šolstva, kjer so duhovniki, organisti in cerkovniki kot učitelji opravili veliko kulturno delo. V dolgih letih marljivega iskanja po domačih (Slekovčeva in Strelčeva ostalina v Mariboru, šolski in nadškofijski muzej v Ljubljani) in tujih arhivih (Gradec) je zbral obilo dragocenega gradiva in ga v zadnjih, letih začel objavljati. Tako je v Novi poti (1969, obdelal Zgodovino šolstva v kočevskem okraju, v Grosupeljskem zborniku I in II (1969, 1970) Predstoletne šole v grosupeljski občini, v zborniku Poetovio (1969) šolstvo ptujskega okraja; podobno še v mariborskem Časopisu za zgodovino in narodopisje. Ob dvestoletnici Terezijanskih šol pri nas je napisal pregledno razpravo Začetni razvoj osnovnega šolstva na Slovenskem (Kronika XXII, 1974). Pod naslovom Kratke biografije naših najstarejših šolnikov je leta 1970 začelo izhajati njegovo obsežno delo v Novi poti in se nadaljevalo v Glasniku Slovenskega duhovniškega društva (1971—75). Deloma je porabil zapiske šolskega nadzornika Josipa Novaka, ki je zbral biografske podatke učiteljstva na bivšem Kranjskem do leta 1869. Potrebno bi bilo, da se to pomembno delo, ki je natisnjeno do črke R, obdela do konca in objavi. Prav tako bi ga bilo treba dopolniti s primorskimi, koroškimi in prekmurskimi šolniki. Kdor se bo tega lotil, bo spoznal, kako težavno pionirsko, zato zaslužno delo je opravil prof. Bojc. Z njegovo pomočjo smo ugotovili kraj in datum rojstva ljudskega pesnika Andreja Kančnika (1775—1841). Sodeloval je tudi v Koledarju Mohorjeve družbe in v Družini, obilo njegovih člankov in krajših zapisov pa je raztresenih po raznih časopisih in revijah.
Državna založba je 1974 izdala Bojčevo knjigo Pregovori in reki na Slovenskem, ki je najobsežnejše delo te vrste pri nas (408 str. s predgovorom in bibliografijo o slovenskih pregovorih in rekih).
To bi bil kratek pregled življenja in dela prof. E. Bojca. Iz ljubezni do prelepe slovenske domovine, po kateri je rad potoval, in iz spoštovanja do vseh tistih, ki so ustvarjali našo kulturo, je tudi sam zastavil vse svoje moči v iste namene. Rad bi bil čimveč storil za duhovno rast svojega naroda, zato je bil do zadnjih dni življenja neutruden delavec in poln novih načrtov, ki pa jih — žal — ni mogel več uresničiti. Tudi s tem, kar nam je dal iz svoje zakladnice, in s svojim doslednim krščanskim življenjem, se je trajno zapisal v našo kulturno
zgodovino.
Jože Gregorič
Zemljevid
Opomba: prikaže se približna lokacija vašega oglasa
mitjah13
Vsi oglasi tega oglaševalca
Uporabnik je telefonsko številko preveril v državi Slovenija
Uporabnik ni trgovec in zanj ne veljajo določbe EU o varstvu potrošnikov.
- Naslov: 8261 Jesenice na dolenjskem, Posavska, Slovenija
-
- Oglas je objavljen
- 19.11.2024. ob 11:36
- Do poteka še
- Oglas je prikazan
- 11 -krat
mitjah13
Vsi oglasi tega oglaševalca
Uporabnik je telefonsko številko preveril v državi Slovenija
Uporabnik ni trgovec in zanj ne veljajo določbe EU o varstvu potrošnikov.
- Naslov: 8261 Jesenice na dolenjskem, Posavska, Slovenija
-